środa, 3 lutego 2016

Jak wybrać dobrą suchą karmę? Część 2 - Analiza procentowa składników

Tak jak obiecałam, dzisiaj postaram się trochę przybliżyć analizę procentową składników suchych karm. Pokażę co oznaczają poszczególne parametry i jak je odczytać. Jak Już pisałam w poprzednim poście, przy wybieraniu suchej karmy procentowa analiza składników jest tak samo ważna jak lista składników.


Producenci mają obowiązek podać w analizie informacje o ilości procentowej:
  • Białka
  • Tłuszczy
  • Popiołu
  • Włókna
  • Wody (jednak jest to obowiązkowe tylko wtedy, kiedy wilgotność karmy przekracza 14%)
Nie mają za to obowiązku podawać ilości węglowodanów i bardzo często korzystają z tego przywileju. Wiemy, że psia dieta powinna się opierać na białku i tłuszczu. Psy bardzo dobrze tolerują wysokie ilości białka zwierzęcego, jednak przy suchych karmach problem polega na tym, że % białka podbijany jest białkiem roślinnym np. z soi, kukurydzy, pszenicy, roślin strączkowych. Dlatego, wybierając karmę nie wystarczy patrzeć tylko na analizę, musimy również zwrócić uwagę na skład. Węglowodanów w karmie powinno być jak najmniej. Bezpośrednim źródłem energii dla psa jest tłuszcz, nie węglowodany. Ich wysokie spożycie powoduje wzrost ilości tkanki tłuszczowej (dlatego też, jestem przeciwnikiem karm light, gdzie zmniejszona zostaje ilość tłuszczu na rzecz węglowodanów) Mimo, że producenci często nie podają wartości węglowodanów, to możemy wyliczyć ją sobie sami. Jak to zrobić?

Wystarczy od wartości 100% odjąć wartość procentową białka, tłuszczu, popiołu, włókna i wody. Otrzymany wynik to % ilość węglowodanów w mokrej masie.

Warto jest jeszcze przeliczyć tą ilość na masę suchą (o ile mamy dostęp do informacji na temat wilgotności karmy), będziemy wtedy w stanie porównać skład % karm o różnej wilgotności (dotyczy to również porównania karmy suchej z mokrą).

Także liczymy dalej. Od wartości 100% odejmujemy wodę i otrzymujemy ilość suchej masy karmy.

Węglowodany w mokrej masie dzielimy przez suchą masę karmy i mnożymy przez 100. Wynik to % ilość węglowodanów w suchej masie. 

W ten sam sposób możemy potraktować każdy inny składnik, żeby zobaczyć jego wartość procentową w masie suchej.

Żeby było bardziej obrazowo porównam teraz kilka karm. Jako, że agility jest najbliższym dla nas sportem to porównamy najpierw karmy dwóch znanych firm:

Acana Sport&Agility

Skład:
Dehydratyzowane mięso kurczaka (33%), cięty owies, tłuszcz z kurczaka (12%), świeże mięso kurczaka (10%), ziemniaki, groszek, świeże całe jaja (3%), świeże mięso storni (3%), lucerna, wątróbka kurczaka (2%), olej ze śledzia (2%), włókno grochu, jabłka, gruszki, słodkie ziemniaki, dynia, dynia piżmowa, pasternak, marchewka, szpinak, żurawina, czarne jagody, organiczne wodorosty, korzeń cykorii, jagody jałowca, dzięgiel litwor, kwiat nagietka, koper słodki, liście mięty pieprzowej, lawenda WITAMINY I MINERAŁY

Analiza procentowa:


  • Białko surowe   33%
  • Oleje i tłuszcze surowe   24%
  • Włókno surowe   4%
  • Popiół surowy   7.5%
Popatrzmy na skład. Składniki jak już wspomniałam wcześniej ułożone są od tych, których jest najwięcej. Na pierwszym miejscu dehydratyzowane mięso kurczaka 33% - czyli wartość faktyczna, już po obróbce. Początek zdecydowanie bardzo dobry :D.  Na drugim miejscu cięty owies - ja generalnie preferuję karmy bezzbożowe, fajnie jakby go nie było, ale jednak nie jest na pierwszy miejscu w składzie. Później tłuszcz z kurczaka (plus za to, że zwierzęcy), świeże mięso z kurczaka - tylko 10%, więc faktycznie w karmie mamy go o 75% mniej. Później warzywa i owoce (groch podbije nam trochę % białka), dodatki tłuszczu zwierzęcego, na plus (o ile nie mamy alergika na kurczaka i jajka :P ) dodatek jajek i alg. Generalnie skład bardzo przyzwoity.
Jeśli chodzi o analizę procentową - brakuje podanej ilości wody. Założę 10%. Policzymy ilość węglowodanów:
100% - 33% - 24% - 4% - 7,5% - 10% (przyjęłam umownie taką wartość wody) = 31,5%


Royal Canin Agility 4100 Large


Skład:
Mąka kukurydziana, suszone białko drobiowe, ryż, kukurydza, tłuszcze zwierzęce, hydrolizat białka zwierzęcego, izolat białka roślinnego*, olej rybny, pulpa buraczana, sole mineralne, olej sojowy, włókno roślinne, drożdże, łuski i nasiona psyllium (0,5%), fruktooligosacharydy (0,5%), hydrolizat skorupiaków (źródło glukozaminy), wyciąg z aksamitki wzniesionej (źródło luteiny), hydrolizat chrząstki (źródło chondroityny). 

Analiza procentowa:
Białko surowe: 23% 
Oleje i tłuszcze surowe: 15% 
Popiół surowy: 5,9%
Włókno surowe: 1,5%

Royal generalnie chyba zakłada (i to nie tylko w tej wersji karmy), że nasz pies jest spokrewniony z kurą (chociaż nie jestem w sumie do końca taka przekonana czy kury jedzą kukurydzę :D ) - w każdym razie chyba nie uznaje pokrewieństwa psa i wilka. Pies dostaje karmę w większości opartą na kukurydzy, ryżu i DODATKACH białka zwierzęcego z JAKIEGOŚ zwierzęcia (producent nie zdradził tej tajemnicy, cóż to za stwór siedzi w karmie), a to wszystko polane olejem rybnym (to akurat na plus) i sojowym, żeby nie było nudno. Mniam! Pyszna karma dla psiego sportowca. Nie polecam zdecydowanie ;)

Analiza. Tu znów producent nie podaje ilości wody - żeby łatwiej było porównać z Acaną zakładam te 10%. Policzmy teraz ilość węglowodanów.
100% - 23% - 15% - 5,9% - 1,5% - 10% = 44,6% 

Żeby mieć mniej więcej orientację na temat karm, to wrzucę tu jeszcze 2 karmy. Marketowe Pedigree i luksusową, bardzo drogą karmę, najbardziej zbliżoną do Barfa - Ziwi Peak.

Pedigree Complete Adult (nie wiem czemu, ale nie mają wersji agility :D )

Skład:
zboża, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (m.in. 4% jagnięcina), oleje i tłuszcze (m.in. 0,2% tran, 0,2% olej słonecznikowy), roślinne produkty uboczne (m.in. 2% suszonej melasy z buraków cukrowych ), minerały (m.in. 0,7% tripolifosforan sodu).

Analiza:
Białko surowe 22%
Tłuszcz surowy 13%
Włókno surowe 2,5%
Popiół surowy 8%

W zasadzie z tego składu ciężko wywnioskować cokolwiek, poza tym, że karma składa się głównie ze zbóż, m.in. 4% odpadów z jagnięciny i roślinnych produktów ubocznych... a nie.. wiemy, że jest 2% suszonej melasy z buraków cukrowych - ciężko jednak dać za to plusa. Taka karma absolutnie nie nadaje się na psie jedzenie.

Analiza chyba tej karmy nie uratuje, no ale policzmy węglowodany. Znów zakładam 10% wody.
100% - 22% - 13% - 2,5% - 8% - 10% = 44,5% węglowodanów.

Wszędzie dużo węglowodanów.

I wisienka na torcie:

ZiwiPeak Daily Dog Jagnięcina (tu też nie ma wersji agility, ale jakoś patrząc na skład tej karmy wcale mi to nie przeszkadza)

Skład:
(zawartość mięsa min. 90%): jagnięcina - mięso, jagnięcina - wątroba, jagnięcina - żołądki, jagnięcina - serca i nerki, nowozelandzkie małże zielone (min. 3%), lecytyna, olej rybny, insulina (cykoria), suszone wodorosty, pietruszka

Analiza:
Białko surowe 35%
Tłuszcz surowy 34%
Włókno surowe 1%
Popiół surowy 7%
Wilgotność 13%
Węglowodany 10%

Jakbym miała się przyczepić do czegoś, to jeszcze mogliby podać ile dokładnie jest procent mięsa, wątroby, żołądków, serc i nerek ;) No i do tego, że jest to jednak sucha karma. I do ceny... Jednak skład zdecydowanie na 6 z plusem. Analiza również. 

Jeszcze na koniec kilka dobrych karm suchych, na które warto zwrócić uwagę wybierając: Acana, Orijen, Taste of The Wild, Simpson Premium, Wolfsblut, Shaggy Brown, ZiwiPeak, Purizon. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz