niedziela, 14 lutego 2016

BARF - z czym to się je?

Jak już pisałam w poprzednich postach - Nuta jest alergiczką. Na początku koniecznie chciałam ją karmić suchą karmą - a jak już nie udało mi się znaleźć ŻADNEJ, która by jej nie szkodziła to próbowałam z karmą mokrą - znowu klapa. Gotowanie jedzenia za to zupełnie mnie nie przekonywało ze względów praktycznych :). I tak po roku testów wielu karm, wymieniania misek na ceramiczne, własnoręcznego robienia proszków do prania, żeby sprawdzić czy detergenty nie powodują alergii, milionach złotych monet wydanych na bezsensowne leczenie Nuty u weterynarza (alergia powodowała osłabienie odporności: Nuta chorowała na nużycę, miała przetykane kanaliki łzowe, nawracały zapalenia spojówek i zapalenia uszu, bolał ją brzuch  - pomijam wieczne wydrapywanie sierści i skóry do krwi...) i usłyszeniu od weta ostatecznej diagnozy - do końca życia sterydy i sucha karma Royal Canin Hypoallergenic - zaczęłam szukać informacji na temat żywienia surowym mięsem. Postanowiłam przeprowadzić dietę eliminacyjną opierając się na zasadach Barfa (podzieliłam się tym pomysłem z weterynarzem, podczas bardzo burzliwej rozmowy, na temat tego, że na sterydy dożywotnie się nie zgadzam i usłyszałam, że surowe  to najgorszy z możliwych pomysłów i jeszcze "zabiję psa"). Tak zaczęła się nasza przygoda z tym rodzajem diety. To tak słowem wstępu - skąd u nas pomysł na Barfa. :) Stałam się zdecydowaną zwolenniczką tej diety - po 6 miesiącach diety eliminacyjnej i powolnego wprowadzania każdego ze składników, pożegnałyśmy się z objawami alergii u Nuty, sierść odrosła, skóra się zagoiła, oczy są czyste, uszy zdrowe, z zębów zszedł kamień, nużyca nie nawraca. Po roku jedzenia surowizny Nuta ma wzorowe wyniki krwi (jonogram rozszerzony, biochemia i morfologia) i zdrowotnie jest w świetnej formie. :)
O - a tak wygląda jak nadchodzi pora posiłku :) :
No daj już tą miskę!

BARF - skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy "Biologically Appropriate Raw Food" (Biologicznie odpowiednie surowe jedzenie). Jest to dieta opierająca się na podawaniu zwierzętom (psom i kotom) surowego mięsa/ryb, kości, podrobów, owoców i warzyw oraz naturalnych suplementów (np. jajka, oleje rybne, drożdże, algi itp.). Ten model żywienia ma jak najbardziej odpowiadać diecie psa, jaką miałby w naturalnych warunkach. Dobrze przemyślana dieta dostarczy psu wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Najważniejsza jest tu różnorodność - im więcej gatunków zwierząt i części tych zwierząt znajdzie się w misce naszego pupila, tym lepiej. Są pewne zasady pomocne w ułożeniu prawidłowego jadłospisu.
Dzisiejszy posiłek Nuty - kacza szyja, łój z jelenia, żołądki jagnięce, jajka przepiórcze, troszkę papryki  (jajo kurze tylko zapozowało do zdjęcia :D )
Generalnie zakłada się, że 80% diety psa powinno składać się z produktów zwierzęcych, a 20% z produktów roślinnych. W tym:

Produkty zwierzęce:
50% - mięsa
20 % - żołądków
15% - różnych podrobów
15% - kości
Produkty roślinne:
75% - warzyw 
25% - owoców

Od tych też proporcji wychodziłam ustalając jadłospis Nuty. Teraz jednak Nuta je trochę inaczej - warzywa i owoce pomijam przy przeliczaniu diety - dostaje je 'na smak' raz/dwa w tygodniu. Pilnuję, żeby kości było 10-25% a reszta to mięso, żołądki i podroby w proporcjach w jakich akurat uda mi się dostać ciekawe produkty. Oprócz tego 1/3 porcji Nuty zastępuję łojem zwierzęcym. Dodatkowo Nuta dostaje również naturalne suplementy (w jej przypadku: sól himalajska, jajka, olej z łososia, olej z wątroby dorsza, MSM, mączkę z owoców dzikiej róży i koenzym q10 ). Jednak o dobieraniu suplementów do diety napiszę osobny post.

Ustalając jadłospis warto pamiętać, że psia dieta może być bilansowana w dłuższym okresie czasu - nie trzeba codziennie dokładnie dawać w jednym posiłku wszystkich składników. Ja akurat bilansuję Nucie jedzenie na przestrzeni miesiąca. Czyli wyliczam ile kości powinna zjeść miesięcznie, ile mięsa, ile podrobów itp. i tak staram się zorganizować zakupy. Później dostaje jednego dnia np. same podroby a kolejnego tylko mięsne kości (surowe! - pamiętajmy, kości podajemy TYLKO surowe).

Jeśli chodzi o wielkość porcji - wszystko zależy od trybu życia naszego zwierzaka, czy jest aktywny, jaki ma metabolizm, czy ma nadwagę, niedowagę, czy jest psem małym czy dużym (małe psy z reguły jedzą większy procent niż duże). Na początku ustala się porcje wielkości od 1% do 5% masy ciała psa. Średnio dla umiarkowanie aktywnego psa są to 2-2,5%, dla aktywnego 3%, dla psów pracujących 4-5%. Warto potem modyfikować wielkość porcji obserwując czy pies nie jest głodny, czy nie tyje/nie chudnie. Psa karmimy 1-2 razy dziennie, w zależności od preferencji, pamiętając, że przy dużych psach narażonych na ryzyko skrętu żołądka warto karmić jednak częściej a mniejszymi porcjami.

Wybierając mięso dla psa pamiętajmy o wybieraniu tłustych kawałków, poprzerastanych żyłkami, ze skórami, w miarę możliwości z krwią. Zbyt mała ilość tłuszczu w diecie psa, podawanie chudego mięsa, skutkują za dużą ilością białka w diecie. Generalnie szukajmy takich mięs jakich sami byśmy (a właściwie byście, bo ja mięsa nie jem wcale :P), nie zjedli. 

Mięso możemy kupować stacjonarnie, na halach, rynkach w sklepach (ja unikam surowej wieprzowiny i dzika ze względu na ryzyko choroby Aujeszkiego), a także możemy zamówić przez... internet :D W sklepach As-pol, Primex mamy wybór różnych gatunków mrożonych mięs i podrobów, często tych mniej dostępnych jak: konina, jeleń, sarna, struś, jagnięcina, w formie całych kawałków, mielonek, mielonek z kością i mięsnych kości. Każdy może znaleźć coś dla siebie. 

To słowem wstępu o diecie Barf: w kolejnych notkach planuję przedstawić: wprowadzenie diety Barf/przejście z suchej karmy na surowiznę, suplementy wykorzystywane w Barfie, fakty i mity o diecie Barf, i (mam nadzieję!), niedługo dla mnie na czasie temat Barfa w żywieniu szczeniaków.

Mniam... ale było dobre! :D



5 komentarzy:

  1. po 1- genialna nazwa bloga :)
    po 2- napisz proszę skąd masz tą obrożę?
    a szyje indycze to ulubiony gryzak moich Łosiów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Po 1 - bardzo się cieszę, że Ci się podoba :) Mam nadzieję, że i nazwa i blog się przyjmą w blogosferze :)
    Po 2 - Obrożę kupiłam w Pik-Piku (razem, ze zrobioną na moje zamówienie doszywaną adresówką) :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Blog zapowiada sie bardzo ciekawie :) juz czekam na kolejne wpisy :)
    Mamm pytanie odnoscie zywienia, bo wyglada ze wiedze masz duza na ten temat. Czy jezeli pies jest na diecie z suchej karmy, mozna mu od czasu do czasu podac np surowa szyjke, surowa kosc? Czy raczej nie powinno sie tego robic jezeli pies nie jest "przestawiony" na surowizne?
    Chcialabym czasem dac Kavie cos surowego jako gryzak, urozmaicenie diety, ale nie jestem pewna czy jej nie zaszkodzi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć! Bardzo się cieszę, że blog się podoba :) Jeśli chodzi o żywienie - nie jestem dietetykiem zwierzęcym, ale fakt faktem moja suczka "zmusiła" mnie do nauki w tym temacie ;)
      Ja osobiście psu jedzącemu suchą karmę nie dawałabym w ramach gryzaków surowych szyjek itp. kości, surowych, które może zjeść. Karma i surowe kości trawią się przy innym PH żołądka - karma przy zasadowym, kości przy kwaśnym i nie każdy pies może sobie z nimi w takim przypadku poradzić. Nawet przy przechodzeniu na barf, zaczynamy od podawania żołądków/samego mięsa, żeby obniżyć PH żołądka -- kości wprowadzane są na końcu. Oczywiście, na 100% znajdą się osoby, które w ten sposób żywią psy i powiedzą, że psu nic nie jest- ja nie podawałabym. :)
      Za to znowu- jako urozmaicenie suchej pewnie dawałabym co jakiś czas trochę surowego mięsa (z tym, że zachowywałabym odstęp czasowy pomiędzy surowym mięsem a suchą karmą) - o ile nie szkodziłoby to psu. Znów nie każdy się ze mną zgodzi, bo jest sporo osób, które są przeciwnikami karmienia mieszanego. Z gryzaków kostnych spróbowałabym z dużymi kośćmi dużych zwierząt- ale pod Twoją kontrolą - tak, żeby pies mógł sobie te kości gryźć, bawić się nimi, trochę nie na nich wyżyć - a nie je jeść.
      Pozdrawiam! :)

      Usuń
  4. Super, bardzo dziekuje za odpowiedz :)

    OdpowiedzUsuń